Siz Değerli Müşterilerimize
ÖNEMLİ DUYURU ; Firmamızdan satın aldığınız tüm dedektör modellerimiz faturalı ve garantilidir. Konusunda uzman ekibimiz tarafında satın aldığınız tüm modeller için eğitim ve teknik destek verilmektedir. Dedektör ve Ürünlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşın. Soru ve Sorunlarınız İçin Whatsapp İletişim : 0532 157 38 12
İletişime Geçin

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfada soru & cevap Kısmından Definecilik ve Dedektörler hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Sormak İstedikleriniz İletişim Bölümünden Bize Yazabilirsiniz.

Altın Dedektörleri ve Metal Dedektörleri
Bu makalenin konusu doğal altın (cüruf, nugget) bulabilen dedektörlerle ilgilidir. Hali hazırda ayrım özelliği olan dedektörlerin hemen hepsi altın para, bilezik gibi takılar ve definelerdeki altınları yüksek oranda ayırma özelliğine sahiptir. Cürufun genellikle bulunduğu zemin yapılarının zor koşullarda olması sebebi ile, altın cihazları bu tür tespitlerde tercih edilen detektörlerdir. Altının doğal olarak bulunduğu toprak yapısı diğer dedektörlerin yanıltıcı etki alabileceği genellikle mineralli ve taşlık arazilerdir. Bu toprak yapıları için üretilen dedektörlere altın dedektörü denilmektedir.
Altın Dedektörlerinin Fiyatları Farklımıdır ?
Çok küçük altın parçacıklarını (cürufları) yoğun mineralli taş ve toprak yapısının altından dahi tespit edebilecek hassasiyette ve yetenekte olan ALTIN DEDEKTÖRÜ’nü üretebilmek için çok uzun süreçli bir AR-GE yatırımı gerekmektedir. Hassas parçaların bir araya getirilip en uygun çalışacak şekilde dizayn edilebilmesi için gerekli alt yapı yatırımları, ileri teknoloji ekipmanları ve bunların getirdiği ek maliyetler, bu tür bir cihazın satış fiyatını doğrudan etkileyen faktörlerdir. Bu süreci doğru yönlendirmek, üretimde tüm özel koşulları tam ve eksiksiz yerine getirebilmek ve her şeyden de önemlisi bunu sürdürülebilir kılmak ek maliyetler doğurmaktadır. Ancak bu tür cihazlara olan taleplerin fazlalığı, sürüm satışların yoğunluğu ve firmalar arasında yaşanan rekabet, fiyatları piyasa şartlarında en az kar marj sınırına doğru çekmektedir.
En İyi Dedektör Nasıl Olur ?
Dedektörlerin çok çeşitli olduğunu belirtmiştik. Ayrıca arazi yapısı, arama şartları ve hedeflenen objelerin cinsi de farklıdır. Bu farklılıklara göre her dedektörün kendi içinde öne çıkan üstün yanları vardır. Her şeye rağmen En iyi Dedektör kavramı ihtiyaçlara göre belirlenmelidir. Buradaki en önemli nokta, doğru şartlar ve hedefler için amacınıza uygun dedektörü seçmektir. Örneğin; bir define dedektörü ile yüksek mineralli bir arazide küçük cüruf altın aramak doğru değildir. Zaten Define Dedektörlerinin yapılış amacı yüzeydeki ufak metalleri görmekten ziyade derindeki büyük hedefleri algılamak ve bu şekilde yüzeydeki küçük metallerin yanıltıcı etkisi ile kullanıcıyı meşgul etmemektir.
Görüntülü Dedektörlerin Farkı Nedir ?
Görüntülü dedektörler, verileri toplayıp kullanıcısına kendi ekranında çok detaylı bir şekilde raporlar sunar. Grafikler ile desteklenmiş üç boyutlu görüntüleri oluşturur ve bütün bunlar kullanıcısına hedefi daha doğru ve emin şekilde bulmasına katkı sağlar. Elbette zamandan çok tasarruf sağlar, zira derin kazılar yapıp yapmamayı ekrandaki verilerin ışığında kullanıcı kolaylıkla karar verebilecek donanıma sahip olur. Görüntülü (ekranlı) Metal dedektörleri ile ekransız metal dedektörleri arsındaki fark sesle algılama yerine frekansın sunduğu çeşitli imkanlar vasıtasıyla yaklaşık şekil çizimi, derinlik ve ebat bildirimidir. Size bundan daha fazla bir şey vaat ediliyorsa bilinmelidir ki bu doğru değildir! Elbette yaklaşık görüntüyü elde etmek, gerek yeni başlayan gerekse deneyimli kullanıcılar için eşsiz bir araç olacaktır
Define Cihazları ve Dedektörler Aynımıdır ?
Define dedektörleri genel olarak metal dedektörleri sınıfına girerler. Altın, gümüş, bronz ve bakır gibi metal kütleleri ve boşlukları derinden tespit edip ayrımını yapan dedektörlere genel olarak define dedektörü denir. Daha önce de değindiğimiz gibi bir çok farklı türde dedektörler mevcuttur. Define dedektörleri de “dedektör” olarak adlandırılan genel kavrama dahildir. Ancak define cihazları sadece metale karşı duyarlı olup hedefi bulmada önemli bir rol oynamakla kalmıyor, aynı zamanda bazı üst segment define cihazları “boşluk” denen yer yapısı değişikliklerini fark ederek kullanıcısına bildirebiliyor.
Alan Tarama Cihazları Nedir ? Nasıl Çalışır ?
4000 yıl önce insanlar belirli normlara uygun ağaç dalları ile su bulmayı keşfetmiş ve temelde insanda var olan statik enerji ile kütlelerin yaydıkları enerjiler arasında anlaşılır bir mantık kullanılmıştır. Halen günümüzde bu mantık ile hareket eden teknik cihazlar kullanılmakta olup, bu şekilde sondaj yaparak yer yapısını incelemek, su kuyuları açmak, bazı madenlerin damar ya da yataklarına ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu teknik ile kullanılan cihazlar, sadece su bulmakta değil, yer altında var olan boşlukları, yoğun mineralleri, metal ve metal etkisi veren elementleri ve en nihayetinde bunların arasında en değerli metal olan altını bulmada büyük bir yardımcıdır. Teorik olarak yer altındaki her metalin bir enerjisi oluşur. Biriken enerji yer altından 45 derecelik açılar ile her yöne doğru yayılmaktadır. Bu sinyaller yeryüzüne vardıkları sırada 90 derecelik dik bir açıya kavuşur ve takriben 100-180 cm daha yükselirler. Bu noktadan sonra tüm sinyaller, dünyanın manyetik çekim prensibine uygun olarak, pusulanın her şartta kuzeyi göstermesi gibi, kuzeye yönelir.
Dedektör Nasıl Kullanılır ?
Dedektör kullanımı markaya ve modele göre çok fazla değişiklik göstermektedir. Bir dedektörü genel olarak nasıl kullanacağınızı ilk önce bu dedektörün satıcısından detaylı olarak öğrenmeniz gerekmektedir. Dedektör kullanımında bir diğer önemli husus ise dedektörün hangi dilleri desteklediğidir. Dedektörünüzden maksimum verimi alabilmek adına ana dilinizde olması oldukça önemlidir. Tüm ayar ve ifadeleri doğru anlamak ve doğru yönlendirmelerle aramaları sürdürmek önemlidir. Definecilikte kullanılan bir çok terim, farklı bir dili iyi biliyor olsanız bile, anlaşılması zor teknik içeriklidir. Bu sebep ile kendi dilinizde bir dedektöre alışmak, anlamak ve en doğru tercihlerle arama yapmak iyi bir seçim olacaktır. Satın almış olduğunuz dedektörün yine kendi dilinizde bir kullanım kitapçığı olması hayli önem arz etmektedir. Özellikle günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte dedektör firmaları dedektörlere değişik özellikler eklemektedirler. Bu özelliklerin nasıl kullanıldığını anlamak için en etkili yol, kabul edersiniz ki kullanım kitapçıkları olacaktır. Bununla birlikte uygulamalı videolu eğitim DVD'leri de oldukça işinize yarayacaktır.
Dedektör Test ve Deneme Videoları Ne Derece Doğrudur ?
Firmalar ürünlerini tanıtırken video teknolojisinden yararlanırlar. İnternette üretici firmalarının kendi sitelerinde veya sosyal medyada yer alan birçok tanıtım ve test videoları vardır. Gelişen yazılım teknolojisi, videolar üzerinde oynamayı ve montajlamayı kolaylıkla mümkün kılmaktadır. Gelişmiş ürünleri olan, kurumsal firmalar bu tür basit oyunlara rağbet etmez, edemezler. Zira kalıcı bir üretici olmak isteyen hiçbir firma, tüketicisinin güvenini sarsacak bu tür basit hatalar yapmayacaktır. Ancak yine de gerek dedektör sektöründe gerekse başka sektörlerde kurumsallaşmayı ve kabul edilebilir bir ürün geliştirmeyi başaramamış merdiven altı üreticiler tarafından benzer amaçlı videolar ve görüntüler montajlanarak veya üzerinde oynanarak yayınlanabilir. Bazı videolar ise açıklayıcı hiç bir bilgi içermediğinden videolarda ne yapılmak istendiği zaten anlaşılmaz. Videolarda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise; çekimin birden fazla açıdan, cihazın ayarları ve cihazın arama esnasında gösterdiği tepkileri bir arada yani eşzamanlı gösterebilmesidir.